Proizvodnja vrhunske rakije GEGULA je umetnost koja balansira između zahteva da se iz izdvojenog alkohola uklone nepoželjne supstance i da se sačuvaju poželjne arome i karakteristike korišćenog voća. Zahvaljujuci primarnoj aromi koja potiče od korišćenog voća, rakija je posle relativnog kratkog vremena sazrevanja pogodna za konzumaciju.
Rakija se dobija procesom destilacije, pri čemu se fermentisana tečna smesa zagreva, alkohol se izdvaja u obliku pare i hlađenjem opet prelazi u tečno stanje.
Alkohol se izdvaja iz smese kao jedinjenje sa nižom tackom kljucanja. Sadržaj alkohola u predestilisanoj tečnosti može se povećavati ponovnim destilacijama, uz smanjenje ukupne zapremine tečnosti.
Fermentacija je proces pri kome se organske supstance (najčešće šeceri) pomoću jednoćelijskih organizama prevode u alkohole.
Iako je proces proizvodnje destilovanih alkoholnih pića poznat jos od najranijih vremena, nove tehnologije omogućavaju dobijanje sve kvalitetnijih proizvoda.
Tehnološki postupak dobijanja rakije sastoji se od četiri osnovne faze i to:
1. mlevenja, sitnjenja ili muljanja plodova
2. fermentacije alkoholnog vrenja, odnosno prevođenja šećera u alkohol i ugljen-dioksid uz pomoć mikroorganizama, ponekad uz dodavanje kvasca
3. destilacije – tehnološke operacije izdvajanja alkohola iz fermentisane smese (popularno pečenje rakije)
4. starenja ili odležavanja, gde se dobijena rakija presipa u određene sudove u kojima odležava.
Za to vreme dolazi do razvijanja ukusa, arome i boje određene vrste rakije…